To był szok, kiedy Warren Buffett’s Berkshire Hathaway ogłosił, że ma ogromny udział w Barrick Gold, kanadyjskiej kopalni złota.

Buffett już od wielu lat jest głośnym przeciwnikiem inwestowania w złoto. Do czasu tej inwestycji w Barricka, Wyrocznia z Omaha nigdy nie inwestowała w żółty metal szlachetny ani w żadne aktywa z nim związane.

Bitcoin osiągnął swój rekord wszech czasów na początku tego miesiąca, notując ogromne wzrosty od grudnia, osiągając ostatecznie szczyt na poziomie 42 000 dolarów. Inwestorzy, którzy unikali kryptowalut zaczęli masowo napływać w kierunku Bitcoin Revolution obawie przed utratą. Niemniej jednak, nastąpiło gwałtowne cofnięcie o 13%, które w ciągu trzech dni zepchnęło go z powrotem do poziomu 35 000 USD.

Legendarny inwestor-miliarder nigdy nie był fanem złota. Jest więc bardzo prawdopodobne, że nigdy nie był bezpośrednio zaangażowany w decyzję o inwestycji w Barricka. Nie był jednak jej przeciwny, co oznacza, że dał tej decyzji pieczęć aprobaty dla swoich fanów tradingu, aby poszli w jego ślady.

Bitcoin w ostatnich miesiącach spowodował lawinę decyzji inwestycyjnych wśród inwestorów. Każdy, kto jest zwolennikiem Buffetta, musi być ciekawy, co sądzi on o rodzącym się zmiennym rynku i czy powinien zainwestować swoje pieniądze w kryptowaluty. W jakiś sposób Buffett wydaje się być wygodny w inwestowaniu w złoto, ale unika bitcoina.

Spadek akcji Barricka

Wcześniej, Oracle of Omaha odnosił się do złota jako nieproduktywnego aktywa, które jego zdaniem nie produkuje nic w czasie. Obligacje wydawały się być lepszą inwestycją 20 lat temu. Jednak Berkshire ostatnio wycofało się z zaangażowania w obligacje z powodu niskich stóp procentowych. Buffett prawdopodobnie nie znosi papierów dłużnych o stałym dochodzie bardziej niż złota.

Jego inwestycja w Barricka była szokiem, gdyż nastąpiła w momencie, gdy ceny tego surowca osiągnęły poziom ponad 2000 dolarów. Niemniej jednak, cena złota od tego czasu wycofała się w kierunku rejonu 1 800 USD, ponieważ osiągnęła swój rekord wszech czasów w sierpniu 2020 r.

Raport za III kwartał 2020 r. Berkshire Hathaway pokazało również, że Buffett zmniejszył swoją inwestycję w akcje do prawie 40%.

Ograniczenie przez Buffeta pozycji w Barricku sugeruje, że mógł on zainwestować w akcje tylko dla potencjalnych zysków, które oferowałyby. Niemniej jednak, nie wycofał się jeszcze całkowicie z tej pozycji. Pokazuje to, że może on trzymać się akcji dla kolejnej hossy na złocie i większych zysków.

Dlaczego unikać Bitcoin pomimo meteorycznego wzrostu?

Obecnie flagowa kryptowaluta handlowana jest pomiędzy 31 000 a 36 000 dolarów przez ostatnie kilka dni, a jej cena wciąż się waha. Gwałtowny wzrost i spadek wyceny kryptowaluty jest krytycznym znakiem, że nie jest to jeszcze inwestycja, na której inwestorzy mogą polegać w zakresie długoterminowego wzrostu kapitału.

Podczas gdy większość inwestorów może traktować cyfrową walutę jako realny zamiennik złota jako aktywa rajskiego, bitcoin nie posiada jeszcze żadnej namacalnej wartości. Zmienna cena Bitcoina opiera się głównie na wierze inwestorów w akcje.

Ostatnie skoki i korekty cen BTC pokazują, że wielu inwestorów szukających zysku rzuciło się na akcje, aby wypchnąć ich cenę w górę i wycofało się, zanim kryptowaluta się skorygowała. Bitcoin jest nadal dość nieprzewidywalny dla inwestorów, aby polegać na nim jako niezawodnej inwestycji długoterminowej.

Strzał na pożegnanie

Bitcoin jest atrakcyjnym aktywem, ale nie ma żadnej wartości bazowej. Wcześniej, Warren Buffett porównał go nawet do trutki na szczury. Ale pomimo swojego stanowiska w sprawie złota, zdecydował się zainwestować w Barrick Gold. To pokazuje, że uważa on złoto za lepszą inwestycję niż kryptowaluty.

Podczas gdy inwestorzy ulegają pokusie inwestowania w bitcoina, powinni być zawsze świadomi, że kryptowaluta może zatopić ich kapitał równie szybko, jak uczynić ich bogatymi.